Komedogenność olejów – Jak dobrać olej do rodzaju skóry

Jak dobrać olej do rodzaju skóry

Pewien aktor opowiadał onegdaj o swojej pierwszej (a kto wie, czy nie jedynej) wizycie w SPA. Dość miło wspominał uczucie relaksu, gdy nakładano mu na twarz oleje. Niestety reakcja skóry nie należała do najlepszych – następnego dnia ujrzał swoją twarz w okropnym stanie. Od razu nasuwa się pytanie: co poszło nie tak? Przecież oleje to naturalne kosmetyki i samo zdrowie dla cery: nawilżają ją, rozciągają, chronią przed wysuszaniem, przyspieszają regenerację komórek, a niektóre likwidują wolne rodniki, działają antyseptycznie i ułatwiają gojenie.

Odpowiedź niesie jedno słowo – komedogenność (od comedo – zaskórnik), czyli właściwość substancji wywołująca zatykanie porów skóry, co wiąże się z powstawaniem wyprysków i zaskórników. Oczywiście różne rodzaje cery wykazują rozmaitą tendencję do zapychania porów. Co więcej – nawet skóra pokrywająca różne partie ciała inaczej reaguje na komedogenne składniki kosmetyków.

Jak czytać informacje o komedogenności produktu?

komedogenność olejówSkala komedogenności. Bywa, że poziom komedogenności substancji sprawdza się podczas testów na zwierzętach (dawniej testowano jak reagują uszy królików), choć w przypadku kosmetyków i ich składników – również na ludzkiej skórze. Wytyczono 6-stopniową skalę, gdzie 0 oznacza produkt niekomedogenny, zatem niezatykający porów, a 5 – wysoce komedogenny, zatem mogący przyczynić się do powstania reakcji skórnych pokroju zaskórników i wyprysków.

Wysoce komedogenne składniki kosmetyków

Pewne substancje znane ze składów produktów kosmetycznych mogą zatykać pory ze względu na dużą komedogenność. Wysoce komedogenne (od 4 do 5 w skali) są między innymi: chlorek potasu (Potassium Chloride), glikol propylenowy (Propylene Glycol Monostearate), ksylen (xylene), kwas alginowy (Algin), kwas laurynowy (Lauric Acid), lanolina i jej pochodne (Acetylated Kanolin, Acetylated Lanolin Alcohol), palmitynian 2-etyloheksylu (Ethylhexyl Palmitate), parafina i jej pochodne (Paraffinum Liquidum, Paraffin, Mineral Oil, Petrolatum), SLS (Sodium Lauryl Sulfate).

Nie warto jednak popadać w jakąś paranoję. Bowiem nierzadko stężenie niższe niż 5% objętości kosmetyku nie wywoła jakichś widocznych negatywnych skutków. Co innego jeśli stosujemy je w postaci nierozcieńczonej, jak np. oleje.

Jak dobrać olej do rodzaju skóry?

Osoby cechujące się cerą suchą i normalną, czyli taką, która nie wykazuje tendencji do wyprysków, mogą zaryzykować oleje nawet z wysokim stopniem komedogenności w postaci nierozcieńczonej. Jednak właściciele cery mieszanej, tłustej oraz skłonnej do wyprysków powinni zastanowić się nad kuracją 100-procentowym olejem o dużej komedogenności. Strategie są różne:
ryzyk-fizyk” – nabyć próbkę, zastosować, zanotować datę użycia i poczekać na ewentualną zmianę. Czasem efekt pojawia się dopiero po kilku a nawet kilkunastu dniach,
nie ten, to inny” – czasem lepiej nie ryzykować, a po prostu nabyć inny produkt o podobnym działaniu (wiele jest bowiem interesujących olejów),
pół na pół” – nabyć próbkę i użyć oleju w postaci rozcieńczonej, np. w domowej maseczce lub własnym kremie.

Na koniec mała orientacyjna ściągawka, którą powinny wziąć pod uwagę osoby pragnące zaopatrzyć się w jakiś skuteczny olej:

Komedogenność olejów – Tabela wskażników

Olej Nazwa międzynarodowa (łacińska lub angielska)
Wskaźnik komedogenności Uwagi
Masło shea ,
(Masło karité)
Shea Butter, Karité Butter 0 Niekomedogenny.
Olej arganowy Argan Oil, Oleum Arganiae 0-1 Niekomedogenny.
Olej chaulmoogra Chaulmoogra Oleum,
Hydnocarpus Wightiana Oil,
Oleum Gynocardiae
0 Niekomedogenny. Co więcej – świetnie nadaje się do walki z powstaniem zaskórników.
Olej inca inchi,
(Olej sacha inchi)
Inca Inchi Oil, Sacha Inchi Oil, Plukenetia Volubilis Seed Oil 0 Niekomedogenny.
Olej jojoba Jojoba Oil Oleum Simmondsiae Californicae 1-2 Niska komedogenność.
Olej kokosowy Coconut Oil, Oleum Cocos 4 Bardzo komedogenny. Najlepiej unikać nierozcieńczonego. Ale w charakterze balsamu do ciała jest świetny.
Olej makadamia Macadamia Oil, Macadamiae Oleum 0-1* Teoretycznie niekomedogenny. Warto przetestować w postaci rozcieńczonej.
Olej migdałowy Almond Oil, Amigdalina Oleum, Oleum Amygdalae 2 Niska komedogenność.
Olej rycynowy Castor Oil, Oleum Ricini 1 Niekomedogenny.
Olej słonecznikowy Sunflower Oil, Oleum Helianthi 0-1 Niekomedogenny.
Olej tamanu Tamanu Oil, Oleum Calophyllum Inophyllum 2 Niska komedogenność.
Olej z awokado Avocado Oil, Avocado Oleum 2 Niska komedogenność.
Olej z czarnuszki Nigella Sativa Seed Oil, Oleum Nigelle 1-2* Niska komedogenność.
Olej z kiełków pszenicy Wheat Germ Oil 5 Niezwykle wysoka komedogenność. Nie poleca się stosowania 100-procentowego stężenia.
Olej z maruli Marula Oil, Sclerocarya Birrea Oil 0 Niekomedogenny.
Olej z marakui,
(Olej z passiflory)
Maracuja Oil, Passion Fruit Oil 1-2* Niska komedogenność.
Olej z nasion malin Red Raspberry Seed Oil, Oleum Rubus Idaeus 2-3* Średnia komedogenność.
Olej z pestek opuncji figowej Opuntia Ficus-Indica Oil 0 Niekomedogenny.
Olej z pestek śliwek Plum Kernel Oil 2-3* Średnia komedogenność.
Olej z zielonej kawy Coffea Arabica Seed Oil 0 Niekomedogenny. Pomaga zwalczać nawracające zaskórniki.

* Wartość liczbowe przydzielona na podstawie opisowych opinii komedogenności.

, , , ,

1 comment:

axy6 lipca 2016 at 08:53Reply

jak to jojoba niekomadogenny? pierwsze slysze

Menu