Podział na podstawowe rodzaje trądziku, to trądzik niezapalny i zapalny. Sebum zgromadzone w zamkniętym mieszku włosowym przyczynia się do wzrostu bakterii Propionibacterium acnes, P. granulosum, P. avidum, które przy uszkodzeniach ścianek mieszka prowadzą do stanów zapalnych

Wydaje się, że trądzik jest najczęściej występującą chorobą ludzkiej skóry. Poszczególne rodzaje trądziku różnią się zarówno przyczynami, jak i objawami. Bywa efektem naturalnych procesów w organizmie (młodzieńczy), zaburzeń hormonalnych, reakcją na czynniki zewnętrzne (kosmetyki, wysoce komedogenne oleje, leki, bardzo wysoką temperaturę, substancje drażniące, np. chlor), a także jest skutkiem mimowolnego rozdrapywania wykwitów zapalnych (samouszkadzający). Pewne odmiany są uwarunkowane genetycznie (np. trądzik u dorosłych nie ustępuje po okresie dojrzewania ani w najbliższych latach).
Najczęściej wiąże się z nadmierną produkcją sebum w okolicach mieszków włosowych, co prowadzi do rozwoju bakterii oraz stanów zapalnych.

Trądzik młodzieńczy (acne juvenilis)

Najbardziej pospolity jest trądzik młodzieńczy. Szacuje się, że wystąpi, występuje lub wystąpił u blisko 100% populacji ludzkiej. Już sama nazwa sugeruje, że związany jest z okresem dojrzewania, kiedy to okolice podatne na łojotok (mieszki włosowe na twarzy oraz w mniejszym stopniu – na torsie i plecach) podczas burzy hormonalnej wytwarzają zbyt obficie sebum, a co za tym idzie – zatykają się, tworząc środowisko dla rozwoju bakterii i występowania stanów zapalnych. Przybiera on rozmaitą formę – od zaskórników po bliznowce, które mogą pojawiać się z różną częstotliwością i z rozmaitym nasileniem. Jego zwalczaniu pomogą ogólnie dostępne kosmetyki (np. mydła laurowe lub kosmetyki zawierające eteryczny olejek różany, rozmarynowy, rumiankowy i oleje o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym), lecz ostrzejsze jego objawy wymagają interwencji dermatologa.

Wypryski i stany zapalne jako objawy trądziku pospolitego

Rodzaje objawów trądziku niezapalnego

  • Zaskórniki, (nr 2,3) które powstają, gdy w porach gromadzi się nadmiar sebum, bakterie oraz gdy niezłuszczone komórki zatkają ujście kanalików włosowych. Tendencję do tworzenia zaskórników wykazują również niektóre wysoce komedogenne składniki kosmetyków i oleje. Początkowo mają formę zaskórników zamkniętych (biała treść widoczna jest dopiero po rozciągnięciu skóry). Jeżeli jednak dojdzie do otwarcia ujścia kanalików gruczołów, treść rogowacieje i utlenia się (stąd objawiają się jako czarne kropki), tworząc zaskórniki otwarte. Zaskórniki nie są stanami zapalnym, lecz mogą się w takie przekształcić.

Rodzaje trądziku zapalnego.

  • Krostki (nr 4) to stany zapalne skóry, bolesne, wypełnione treścią, w której mnożą się bakterie. Po ustaniu infekcji istnieje ryzyko pozostawienia niewielkiej blizny.
  • Grudki (nr 5) to bolesne, spore stany zapalne znajdujące się pod skórą. Utrzymują się przez dłuższy czas, lecz nierozdrapywane nie jątrzą się na zewnątrz i nie powodują blizn.
  • Torbiele to bolesne zmiany ropne lub łojowo-rogowe, które po wygojeniu pozostawiają blizny.
  • Nacieki jest to efekt rozprzestrzenienia się stanu zapalnego w okolicach zainfekowanych gruczołów łojowych.
  • Bliznowce to grudkowate i nieregularne pozostałości po wygojonym stanie zapalnym skóry.

Jeśli zainteresował cię temat: „Rodzaje trądziku”, już wkrótce zapraszamy do lektury Nowego postu

Komedogenność czyli właściwość substancji wywołująca zatykanie porów skóry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *