Olej jojoba zastosowanie i właściwości
Wosk z nasion jojoba mocno nawilża oraz chroni komórki przed utratą wody. Sekretem jego działania jest skwalen, obecny również w naszym organizmie (np. stanowi 10% sebum), bogactwo witamin F i A, palmitynian cetylu, który odżywia i natłuszcza skórę, antyoksydanty (w tym witamina E), które niszczą wolne rodniki (wśród pozostały substancji należy wymienić też alkohole alifatyczne i fitosterole). Jest za to ubogi w trójglicerydy.
Ogólnie jest polecany do każdego rodzaju skóry, natomiast najlepiej na regularnej pielęgnacji skorzysta cera sucha, dojrzała, tłusta, skłonna do wyprysków. Nawilżające bowiem działanie polega na poprawie składu cementu międzykomórkowego oraz jakości sebum, co z kolei zapobiega utracie wody z komórek i ich degradacji (mogą być one z powodzeniem zregenerowane). Dodatkowo chroni przed oksydantami i w pewnym stopniu przed promieniowaniem UV.
Olej jojoba zastosowanie w pielęgnacji twarzy i ciała
Efektem zastosowania oleju jojoba w pielęgnacji ciała jest jędrna, elastyczna i mocna skóra, co z kolei opóźnia efekty starzenia. Produkt ten można z powodzeniem stosować zamiast kremu na noc (nałożyć cienką warstwę na twarz, szyję i dekolt, a po paru minutach zebrać ewentualny nadmiar miękką chusteczką), balsamu lub oliwki do ciała (szybko się wchłania, nie pozostawia tłustych plam), oleju do kąpieli lub masażu, środków po goleniu, kremu na rozstępy, pomadek ochronnych na usta, płynu do demakijażu (pięknie odżywia zmęczone tuszami rzęsy). Jest idealny do stosowania po kąpielach w morzu czy na basenie oraz po opalaniu.
Olejek jojoba do włosów
Olej jojoba zadba też o włosy wysuszone wiatrem, słońcem, okryciami głowy, farbowaniem, prostowaniem i tak dalej. Wystarczy w regularnych odstępach czasu nakładać go na skórę głowy i całe włosy w charakterze maski. Jak odżywka zadziała 3-4 krople wtarte w świeżo umyte włosy lub same ich końcówki. Będą one miękkie, gładkie, a ich końcówki pozostaną nierozdwojone. Ten produkt to także pierwsza pomoc dla łamliwych paznokci i suchych, popękanych stóp. Pomocniczo warto zastosować go podczas leczenia łupieżu, poparzeń słonecznych, trądziku młodzieńczego i drobnych stanów zapalnych.
Domowe kosmetyki, czyli zrób to sam
Olej jojoba można z powodzeniem mieszać z innymi substancjami. Przedłuży ich ważność do użycia, zagęści emulsje, ułatwi wchłanianie przez skórę. Poniżej zamieszczamy garść inspiracji:
- z domieszką olejku herbacianego nawilży skórę i zyska właściwości przeciwgrzybicze,
- z żółtkiem i sokiem cytrynowym (kilka kropel) stworzy maseczkę oczyszczającą,
- po dodaniu do maseczki z glinki obniży jej właściwości ściągające (czasem jest za mocna i zbytnio wysusza twarz),
- w połączeniu z olejem z pestek winogron świetnie wpłynie na cerę tłustą,
- dodany do podkładu mineralnego posłuży jako krem nawilżający,
- w połączeniu z żelem pod prysznic (jedna kropla lub dwie na porcję) sprawia, że skóra jest mniej wysuszona,
- połączony z wodą zastąpi płyn do demakijażu,
- zmieszany z balsamem do ciała wzmocni jego działanie nawilżające,
- ugotowany z kwiatami rumianku posłuży zamiast kremu na noc,
- z olejkiem różanym, lawendowym i koperkowym da specyfik przeciwzmarszczkowy i nawilżający,
- kropla dodana do porcji szamponu czyni włosy podatniejszymi na prostowanie.
Podsumowując: wśród zalet olejku jojoba należy wymienić intensywne nawilżanie, trwałość, łatwość wchłania, lekkość, szerokie zastosowanie, a dodatkowo można budować na jego bazie domowe kosmetyki i uszlachetniać te chemiczne. Nie wymaga przechowywania w lodówce ani innym chłodnym miejscu.