Olej arganowy zastosowanie w kuchni
Określenie „płynne złoto” jest chyba nadużywane w naszych czasach, ale trzeba przyznać, że arganowy olej jest cennym darem berberyjskich gospodyń dla ludzkości. Ma bowiem szerokie zastosowanie w kuchni: może służyć do obróbki termicznej pożywienia, a ze względu na swój orzechowy aromat – do maczania chleba lub jako dodatek do sałatek. Jest też bardzo zdrowy – ze względu na wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych (do 80%, w tym kwas oleinowy oraz należące do grupy witamin F kwas linolowy i α-linolenowy) może konkurować z olejem rzepakowym oraz oliwą z oliwek, a posiada większą ilość przeciwutleniaczy. Dzięki nim obniża zawartość cholesterolu we krwi (w każdym razie tego szkodliwego), a także dodatnio wpływa na krążenie krwi i wzmaga odporność organizmu (z nich powstają substancje o działaniu przeciwzapalnym). Zawiera ponadto wysokie stężenie witaminy E, która nie tylko chroni przed utleniaczami, lecz również wzmacnia krwinki i naczynia krwionośne. Niestety jednak jest też bardzo drogi (w wersji spożywczej) i trudno dostępny w polskich sklepach spożywczych.
W trosce o skórę, włosy i paznokcie – zastosowanie w kosmetyce
Olej arganowy z Maroka obecnie kojarzony jest głównie z przemysłem kosmetycznym. Coraz modniejsze stają się kremy, maseczki, balsamy z olejem arganowym. Jednak najbardziej wartościowym produktem do zastosowań kosmetycznych pozostanie jego wersja niefiltrowana, tłoczona na zimno bez barwników, substancji zapachowych i innych dodatków, tylko w takiej wersji zachowuje wszystkie wartości odżywcze.
Czymże ów berberyjski produkt zachwycił świat?
Olej z orzechów arganii żelaznej zawiera wysokie stężenie witaminy E, znanego przeciwutleniacza, który ponadto opóźnia starzenie się poprzez wzmocnienie elastyczności komórek skóry i lepsze ich dokrwienie, a co za tym idzie – również zapewnia odpowiednie ich odżywienie. Dodatkowo nienasycone kwasy tłuszczowe (których odsetek w „złocie Maroka” jest bardzo wysoki – do 80%) aplikowane zewnętrznie odgrywają niebagatelną rolę w procesie nawilżania skóry. Są one bowiem składnikiem cementu międzykomórkowego oraz odpowiadają za regulowanie wydzielania i jakość sebum, a oba te czynniki odpowiadają za utrzymanie wody w komórkach. A jak wiadomo – dobrze nawilżone komórki skóry to jędrna skóra, a jędrna skóra to młoda skóra. Dlatego właśnie sam olej został okrzyknięty „eliksirem młodości”, który polecany jest osobom dojrzałym, a także tym o suchej, zmęczonej słońcem skórze. Można stosować go miejscowo (tylko na twarz, szyję i dekolt – a podczas aplikacji dłonie nawilżą się same) lub na cale ciało. Wspomaga też leczenie łuszczycy i egzemy.
Sam olej wzmacnia ponadto skórę głowy i same włosy – szczególnie te pozbawione blasku, łamliwe, zniszczone przez pogodę, niewłaściwe kosmetyki, prostowanie, suszenie i farbowanie. Można też nakładać go jako odżywkę na same końcówki – chroni przed rozdwajaniem (warto przy okazji wetrzeć go w dłonie i paznokcie).