Właściwości i zastosowanie :
Eteryczny Olejek Tymiankowy (Thymus oil) - ECOCERT 100% ORGANICZNY
Tymianek wykazując się dużą skutecznością w walce z drobnoustrojami, wykorzystywany jest w medycynie naturalnej i lecznictwie. Obok szałwii lekarskiej, rumianku, podbiału i prawoślazu stanowi główny składnik odkażających mieszanek ziołowych przy zapaleniu gardła, syropach wykrztuśnych, łagodzących kaszel. Wchodzi w skład preparatów reumatycznych i przeciwbólowych, np maści pieprzowej. Posiada również silne właściwości przeciwutleniające, porównywalne z witaminą E, dlatego, możemy go spotkać w kosmetykach, zwłaszcza zwalczających trądzik. Zastosowań olejku tymiankowego jest bardzo wiele. Poniżej kilka z nich.
Zastosowania olejku tymiankowego
- Aromaterapia . Świetnie sprawdza się jako składnik domowych pachnideł – perfum, wód zapachowych, odświeżaczy powietrza, olejków do kominków aromaterapeutycznych czy świeczek. Sam pachnie mocno i ładnie, a równie dobrze miesza się z aromatami ziołowymi oraz orientalno-cytrusowymi. Aromat olejku tymiankowego przynosi odprężenie, łagodzi stres.
- Do kąpieli i kompresów – Doskonale odkaża skórę. Polecany na owrzodzenia, czyraki, egzemy. Przy kąpieli podawać po wcześniejszym zmieszaniu np. z miodem, jogurtem by uniknąć ewentualnego podrażnienie skóry
- Do masażu – masaż z olejem tymiankowym , poprawi krążenie krwi, działając znieczulająco - pomagając przy bólach mięśni i stawów (5 kropel olejku tymiankowego wymieszać z 3 łyżkami oleju bazowego).
- Domowej produkcji kosmetyki – Dobrym rozwiązaniem jest dodanie małej ilości olejku tymiankowego do domowych kosmetyków – mydeł, płynów do demakijażu, toników i kremów do twarzy, odżywek do włosów (szczególnie w przypadku skóry tłustej i skłonnej do trądziku), a także uszlachetnienie nim gotowych, kupowanych w sklepie produktów.
- Działanie wykrztuśne. Rozrzedza śluz oskrzelowy i pobudza czynność wydzielniczą okładu oddechowego, co ułatwia odkrztuszanie i oczyszczanie dróg oddechowych. Przy inhalacji można używać od 3 do 5 kropli na dobę. Olejku nie powinny używać osoby z nadciśnieniem (podnosi ciśnienie) i kobiety ciężarnym
Przy opracowywaniu własnych kompozycji aromaterapeutycznych dobrze go łączyć z olejkiem: pomarańczowym, melisowym, rozmarynowym, bergamotowym, sosnowym i lawendowym .
Środki Ostrożności: Olejek z tymiankowy, podobnie jak oregano może powodować podrażnienia skóry i błon śluzowych. Należy go stosować szczególnie ostrożnie. Nie przesadzając z dawkowaniem. Nie stosuj nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę. Niektóre olejki nie powinny być łączone z lekami. Trzymać z dala od dzieci, nie należy stosować w okresie ciąży i u dzieci poniżej 8 lat. Wyżej wymienione właściwości i sposoby użycia pochodzą z książkowych opracowań o aromaterapii. Zostały zamieszczone w celach informacyjnych i nie stanowią w żaden sposób porad i zaleceń medycznych wydawanych przez lekarza. Przy stosowaniu olejków eterycznych w celach leczniczych należy skonsultować się z lekarzem, który jest uprawniony do zapewnienia najbardziej odpowiedniego leczenia terapeutycznego.
Producent: Florihana (Francja)
Nazwa botaniczna: Thymus vulgaris
Opakowanie: Buteleczka z kroplomierzem w metalowym pojemniku ochronnym.
Informacje dodatkowe
Pochodzenie | Hiszpania |
---|---|
Baza Wiedzy | ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |