Zastosowania olejku Ylang Ylang w Aromaterapii, Perfumerii i Kosmetyce

zastosowania olejku ylang w aromaterapii i perfumiarstwie
Od wieków, ylang ylang doceniany za dobroczynne właściwości lecznicze i aromaterapeutyczne. Jest uważany za jeden z najsilniejszych olejków o działaniu uspokajającym. Jakie są inne zastosowania olejku Ylang Ylang?

Przy zastosowaniu na skórę i włosy

  • W połączeniu z olejem-bazą do masażu lub bazą kremu wykazuje właściwości antyseptyczne, przyspiesza gojenie małych ranek i otarć, spowalnia łojotok. Olejek ma również balansujący wpływ, równoważąc wydzielanie sebum, zarówno przy skórze suchej i tłustej. Świetnie nadaje się do wytwarzania domowych antyperspirantów: pięknie pachnie i zabija bakterie rozkładające pot, które są przyczyną jego zapachu.
  • Posiada również stymulujący wpływ na skórę głowy, i jest często używany do wzrostu włosów. Aby odżywić włosy i wyleczyć skórę głowy z łupieżu, wystarczy dodać kilka kropli do zwykłego szamponu lub olejku kokosowego. Przy jego zastosowaniu dawniej wytwarzano olej Macassar, służący dziewiętnastowiecznym gentelmanom jako pomada do włosów (były one nie tylko miękkie i zdrowe, ale przede wszystkim błyszczące i gładkie, choć dziś rzeklibyśmy raczej – przylizane).

Zastosowanie w Aromaterapii

  • Zapach olejku ilangowego koi nerwy i nastraja pozytywnie (stąd też polecany przy bezsenności i menopauzie), łagodzi objawy zapalenia oskrzeli oraz astmy, więc jest w sam raz do aromaterapii (świece, kominki zapachowe, masaż, okłady, kąpiele). Łagodzi stany depresyjne, drażliwość i nadpobudliwość. W terapii antystresowej działa relaksacyjnie. Olejek działa aktywująco w stanach niepokoju, frustracji, depresji. Pomaga w sytuacjach lękowych: obniża ciśnienie krwi, zmniejsza częstotliwość pracy serca, spowalnia i pogłębia oddech. W kompozycjach aromaterapeutycznych poleca się go łączyć z olejkiem lawendowym, rumiankowym, różanym, drzewa różanego i olejkami cytrusowymi.

Zastosowanie w Perfumach

  • Ze względu na intensywny kwiatowo-balsamiczny zapach, z nutą korzenną i  dobre właściwości dezodoryzujące i afrodyzjakalne, cieszy się dużą popularnością jako składnik perfum i kosmetyków. Rzadko jest głównym składnikiem kompozycji zapachowych. Najczęściej występuje w połączeniu z innymi zapachami kwiatowymi. Wytwarza się na jego bazie wodę kolońską Kananga, jest jednym z głównych składników stosowanych w legendarnym perfum Chanel No.5 No.19, Fidji, Anais Anais. Przy tworzeniu własnych zapachów dobrze komponuje się z olejkami cytrusowymi (pomarańczowym, bergamotowym, cytrynowym i grejpfrutowym). W kompozycjach chypre towarzyszy zapachom: lawendy, geranium, goździka, róży, cedru, sandału.

Przeciwwskazania

  • Olejek z kwiatów jagodlinu wonnego musi być stosowany po rozcieńczeniu (około 2% zawartości). Przed kontaktem ze skórą trzeba koniecznie przeprowadzić próbę uczuleniową, którą ponawia się po zakupie olejku z innej firmy (małe stężenie rozpuścić w oleju i posmarować zgięcie łokcia, a potem obserwować zachowanie skóry do 48 godzin). Przy regularnym stosowaniu można stopniowo zwiększać jego zawartość. Nie jest jednak odpowiedni dla wszystkich. Odradza się stosowanie go osobom bardzo wrażliwym na zapachy (przytłaczające wrażenie łagodzi domieszka olejku cytrynowego i bergamotkowego), kobietom w ciąży, a doustnie – także osobom o niskim ciśnieniu. Nie wolno spożywać go w zbyt dużych ilościach, gdyż może wywołać nudności, bóle głowy czy senność.

Menu