Rumianek – niby taki pospolity, a zaskakuje

rumianek pospolity

Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla) to roślina, która wyewoluowała w Azji i na wschodnich terenach Europy. Już wieki temu zainteresowała człowieka swym mocnym, pięknym zapachem i właściwościami leczniczymi. Szybko więc włączono ją do roślin uprawianych w ogrodach i doniczkach oraz rozpowszechniono w wielu zakątkach świata. Jest to roślina niewymagająca, światłolubna, jednoroczna (ale bez trudu rozsiewa się sama). Zaadaptowała się też w dzikim środowisku. Cechują ją drobne listki oraz białe kwiatki z żółtym środkiem. W czasie przekwitania płatki wychylają się do tyłu, a środek nabiera zabawnego, jajowatego kształtu. Dziś, jak wskazuje jej nazwa botaniczna, rumianek wydaje się być dość pospolity, jednak nie oznacza to, że jest mniej ważny od innych ziół – rozmarynu, tymianku czy lawendy.

Rumianek Pospolity w apteczce i wśród kosmetyków

Rumianek pospolity nie ma zbyt dużego zastosowania w kuchni, lecz jego właściwości lecznicze i pielęgnacyjne są nie do przecenienia. Sekret tkwi w koszyczkach kwiatowych, które są źródłem przeciwutleniaczy, śluzu roślinnego, choliny, minerałów, a także olejku eterycznego złożonego między innymi z azulenów (zarówno chamazulenu, jaki i gwajazulenu), alfa-bisabololu, beta-bisabololu oraz ich tlenków, farnezenu, mircenu i spiroeteru. Świeże lub ususzone w przewiewnym miejscu (bez bezpośredniego dostępu promieni słonecznych) kwiatki świetnie sprawdzają się podczas produkowania herbatek, naparów, płukanek do włosów, okładów, płynów do przemywania, są równocześnie tak łagodne, że można stosować je również u dzieci, a nawet niemowląt. Wyciągi z kwiatków rumianku służą do stosowania doustnego i zewnętrznego – dobrze sprawdzają się podczas zaparzania w wodzie oraz macerowania w oleju lub alkoholu etylowym (koszyczki zalać płynem i zostawić na 2 tygodnie w nasłonecznionym miejscu, potem odcedzić).

Właściwości lecznicze i pielęgnacyjne

Pisząc o rumianku, najczęściej wymienia się właściwości odkażające, przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, bakteriobójcze i fungistatyczne. Może być wykorzystany podczas kuracji przeziębień i grypy, obniżając gorączkę, łagodząc ból głowy, gardła i kaszel. Wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego (zwiększa produkcję żółci i działa rozkurczowo, podaje się go na kolki, bóle brzucha, biegunki czy zatrucia alkoholowe), nerwowego (niweluje skutki stresu, odpręża), moczowego (między innymi zwalcza zapalenie pęcherza i problemy z nerkami) oraz dróg rodnych (reguluje cykl miesięczny, pomaga walczyć z infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi). Łagodzi też dolegliwości skórne – przyspiesza gojenie się ran, odleżyn, ukąszeń, podrażnień, wysypek alergicznych, oparzeń (w tym słonecznych) i wrzodów, wspiera kurację atopowego zapalenia skóry i nadmiernej jej suchości. Okład położony na powieki rozświetli cienie pod oczami i złagodzi ból podczas zapalenia spojówek. Regularnie stosowany delikatnie rozjaśnia włosy blond oraz cerę.

Rumianek pospolity jest też składnikiem kosmetyków: szamponów i odżywek do włosów, past do zębów i płynów do higieny jamy ustnej, kremów do twarzy i rąk, balsamów do ciała, pomadek ochronnych, mydeł, płynów do kąpieli i żeli pod prysznic, środków higienicznych i im podobnych.

Menu