Olej kokosowy – właściwości lecznicze i kosmetyczne
Olej kokosowy ze względu na właściwości ma szerokie zastosowanie w medycynie tradycyjnej – leczy choroby układu pokarmowego (w tym wrzody), astmę, kamienie nerkowe, łagodzi kaszel i objawy przeziębienia, reguluje cykl miesięczny, a dzięki wzmocnieniu wchłaniania wapnia przez organizm – również wspomaga kuracje osteoporozy.
Surowy olej kokosowy charakteryzuje się kokosowym zapachem, jednak jest dosyć nietrwały. Zatem konieczne jest poddanie go rafinacji i konserwacji. Dzięki temu staje się odporny na jełczenie.
Olej kokosowy to nie tylko lek, ale i środek pielęgnacyjny, a nawet pierwsza pomoc dla skóry i włosów. Przypatrując się składowi, zauważa się wysoką zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, które gdy są aplikowane zewnętrznie, odgrywają ważną rolę w procesie ochrony skóry przed utratą wody. Odpowiednio zaś nawilżone komórki nie niszczą się tak łatwo i mogą być zregenerowane. Na efekty nie trzeba długo czekać, a widać je gołym okiem – nawet dojrzała, zwiotczała, zniszczona czy wysuszona skóra staje się z powrotem mocna, jędrna, elastyczna, czyli po prostu młoda. Jest też jaśniejsza – jakby rozświetlona. Stosując ten produkt, warto przy okazji wetrzeć go w dłonie i paznokcie, a także zrogowaciałe stopy, łokcie i kolana.
Na korzystaniu z oleju kokosowego skorzystają też osoby o cerze problematycznej. Leczy bowiem trądzik, stany zapalne i ranki, zapobiegając następnym. Zawarte w nim nasycone kwasy laurynowy i kaprylowy mają działanie bakteriobójcze, wirusobójcze i fungistatyczne.
Olej kokosowy wzmacnia także skórę głowy i same włosy – szczególnie, gdy są łamliwe, pozbawione blasku, zniszczone przez niewłaściwe kosmetyki, słońce, wodę morską lub chlorowaną, prostowanie, farbowanie i inne zabiegi fryzjerskie. Dzieje się to za sprawą jego właściwości nawilżających i osłaniających. Olej ten można też nakładać profilaktycznie na same końcówki – zapobiega rozdwajaniu. Chroni też włosy przed wypadaniem i służy do walki z łupieżem. Oprócz tego działa przeciwbólowo, skutecznie goi drobne oparzenia, ukąszenia owadów i stany zapalne skóry, siniaki, opryszczkę, wrzody, wspomaga leczenie łuszczycy, egzemy, atopii, chorób grzybiczych czy łojotoku.
Olej kokosowy – jak stosować ?
Jego aplikacja jest niezwykle prosta – można bezpośrednio wcierać go w chore miejsce lub wykorzystać do nacierania ciała, zwłaszcza w słoneczne dni (posiada niewielki filtr UV), po opalaniu, pływaniu w morzu czy wizycie na basenie i w solarium. Nadaje się też do kąpieli lub masażu. Świetnie zastąpi krem do twarzy, pomadkę ochronną, olejek do masażu czy balsam do ciała, krem do rąk, paznokci i stóp, specyfik po opalaniu i goleniu, maskę i odżywkę do włosów.
Dlaczego warto wypróbować olej kokosowy na własnej skórze? Ponieważ jest naturalny, skuteczny, uniwersalny, trwały, działa leczniczo, przeciwgrzybicznie, antybakteryjnie, przeciwwirusowo, toleruje go nawet problematyczna cera, błyskawicznie się wchłania, można projektować na jego bazie własne kosmetyki, dostosowując je do potrzeb i preferencji swojego ciała.
Uwielbiam stosować olej koksowy w swojej pielęgnacji ciała, włosów i twarzy 😉
Chcialam sie dopytac czy olej pomimo rafinacji nadal ma wlasciwosci natluszczajace I nawilzajace. Na wszystkich eko stronach pisza ze jest bezuzyteczny ale nie wierze im. Szukam prawdziwej informacji. ?