Na świecie masło shea kojarzone jest przede wszystkim z kosmetykami. Wykorzystywane jest podczas tworzenia mydeł, kremów do rąk i stóp, balsamów do ciała, kremów do twarzy, szminek, płynów do kąpieli, szamponów i odżywek do włosów, maseczek itd. Kosmetyki te pozwalają utrzymać optymalne nawilżenie komórek skóry i włosów.

W sprzedaży występuje oprócz tego czyste masło z nasion karite (rafinowane, koloru białego lub kremowego, oraz jego nierafinowana wersja, mniej popularna ze względu na nieco rażący zapach – ale od czego są olejki eteryczne), na bazie którego można samemu zaprojektować kosmetyk lub stosować bez domieszek. Jego największym walorem są właściwości nawilżające, które zyskało dzięki obecności wosków i tłuszczów, których skład chemiczny jest bardzo zbliżony do tych obecnych w warstwie rogowej ludzkiej skóry. Za ich sprawą bowiem woda jest zatrzymywana w komórkach, a te nie ulegają zniszczeniu, lecz mogą zostać odbudowane. Chroni też w pewnym stopniu przed promieniowaniem UV. Dodatkowo zawiera alantoinę, kwas galusowy i kwas cynamonowy i inne składniki o charakterze przeciwzapalnym, antybakteryjnym i regenerującym, a jako środek naturalny rzadziej wywołuje uczulenia niż specyfiki chemiczne.

Dla kogo przeznaczone jest masło Shea ? Masło shea w kosmetyce

Właściwie dla każdego i o każdej porze roku. Lecz szczególnie polecane jest kobietom w ciąży (zapobiega powstawaniu rozstępów), a także do stosowania w przypadku skóry suchej (nawilża, a co za tym idzie – ujędrnia ją i wygładza), dojrzałej (opóźnia procesy starzenia, wspomaga metabolizm i regenerację komórek), problematycznej (łagodzi stany zapalne i działa odkażająco), wrażliwej (jest tak delikatne, że można stosować je nawet u niemowląt). Działa zbawiennie na zrogowaciałe łokcie, kolana, stopy, a także przynosi ulgę spierzchniętym ustom. Wspomaga również leczenie atopowego zapalenia skóry, egzemy, łojotoku, tocznia czy łuszczycy.
Ale pamiętać należy, że nie tylko skóra skorzysta na terapii za pomocą masła shea. Także włosy suche i zniszczone od słońca lub nakryć głowy, zabiegów fryzjerskich czy źle dobranych szamponów nabiorą blasku i sprężystości, a końcówki przestaną się łamać.

Masło Shea w kosmetyce może jak najbardziej rościć sobie prawo by określać go mianem uniwersalnego – z powodzeniem zastąpi balsam do ciała, oliwkę, pomadkę ochronną, specyfik przeciw rozstępom, krem do twarzy, pod oczy, do rąk i stóp, odżywkę i maskę do włosów, a gdy się znudzi – zawsze można urozmaicić go olejkami eterycznymi i innymi składnikami. Bo czemu nie?

Jeden komentarz na temat “Masło Shea w kosmetyce – uniwersalne zastosowania

  1. M. pisze:

    Właśnie goję sobie świeży tatuaż maścią na bazie masła shea (z dodatkiem innych olejów i olejków eterycznych). Działa obłędnie. Żadnego sączenia, obrzęku, zaczerwienienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *