Właściwości i zastosowanie :
Eteryczny Olejek Jałowcowy (Juniperberry oil) - ECOCERT 100% ORGANICZNY
Jagody jałowca mają bogatą historię tradycyjnych zastosowań. W świecie kulinarnym cenione za piękny aromat, wykorzystywane są przede wszystkim do produkcji ginu, jałowcówki lub jako przyprawa do dań z dziczyzny, poprawiająca trawienie. Olejek jałowcowy bogaty w α-pinen, sabinen, β-pinen, micren, limonen, terpinen-4-ol, znany jest ze swojej zdolności do wspomagania detoksykacji, uważa się również go środek dezynfekujący i usuwający wodę z organizmu. Łagodzi infekcje układu moczowego, działa bakteriobójczo na drobnoustroje pojawiające się przy schorzeniu nerek. Olejek jałowcowy polecany jest również osobom z problemami skórnymi, np. z trądzikiem młodzieńczym czy z rozstępami. Najlepszą jakość olejku jałowcowego uzyskuje się z szyszkojagód. Destylowany z gałązek wykazuje znacznie mniej właściwości terapeutycznych. Najlepszy surowiec roślinny do destylacji pochodzi z obszarów ciepłych i suchych.
Zastosowania olejku jałowcowego
- Przy problemach trawiennych. Olejek jałowcowy, aplikowany na brzuchu, może również pomóc w detoksykacji z nadmiernego spożycia w jedzeniu i piciu. Pobudzi perystaltykę jelit, przyśpieszy trawienie i przyswajanie pokarmów.
- Bóle mięśniowe i reumatyczne Masaż z dodatkiem olejku poprawi krążenie krwi, skutecznie zredukuje bolesne symptomy artretyzmu lub bóle mięśniowe. Olejek jałowcowy jako surowiec farmaceutyczny wchodzi często w skład maści, zeli, balsamów rozgrzewających i przeciwbólowych.
- Na niedoskonałości skórne Właściwości odkażające olejku jałowcowego złagodzą zapalenia, choroby i przebarwienia skóry. Jest również częstym składnikiem kosmetyków antycellulitowych i tzw. „wyszczuplających”.
- Sposób na zmęczone stopy Aby przygotować odświeżającą kąpiel stóp, dodaj po 3 krople olejków eterycznych z jałowca i mięty pieprzowej do 1/2 szklanki soli. Zalej mieszankę solno-olejową ciepłą wodą. Kąpiel nie tylko odświeży i pobudzi, ale także poprawi krążenie w obolałych stopach. Pamiętajmy, by woda nie była zbyt gorąca, bo dodatkowo wysuszymy skórę stóp.
Przy opracowywaniu własnych kompozycji aromaterapeutycznych dobrze go łączyć z olejkami cytrusowymi: bergamotki, grejpfruta, olejkami roślin iglastych: cedrowego, sosnowego, cyprysowego oraz geranium, szałwii , lawendy, kadzidłowym i sandałowym
Środki Ostrożności: Jałowiec może wykazywać niepożądane działanie uboczne. Zbyt duże dawki mogą spowodować ostre podrażnienie nerek. Nie powinien być stosowany przez osoby z chorobą nerek, ostrymi infekcjami pęcherza. Nie stosuj nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę. Niektóre olejki nie powinny być łączone z lekami. Trzymać z dala od dzieci, nie należy stosować w okresie ciąży i u dzieci poniżej 5 lat. Wyżej wymienione właściwości i sposoby użycia pochodzą z książkowych opracowań o aromaterapii. Zostały zamieszczone w celach informacyjnych i nie stanowią w żaden sposób porad i zaleceń medycznych wydawanych przez lekarza. Przy stosowaniu olejków eterycznych w celach leczniczych należy skonsultować się z lekarzem, który jest uprawniony do zapewnienia najbardziej odpowiedniego leczenia terapeutycznego.
Producent: Florihana (Francja)
Opakowanie: Buteleczka z kroplomierzem w metalowym pojemniku ochronnym.
Informacje dodatkowe
Pochodzenie | Turcja |
---|---|
Baza Wiedzy | ![]() ![]() ![]() ![]() |