Olejek rycynowy (Oleum Ricini) to produkt popularny od stuleci. Co jakiś czas przypominają sobie o nim osoby o słabych, wypadających włosach. A na efekty nie trzeba zbyt długo czekać.
Olej rycynowy ma ciekawy skład – prawie w całości stanowi go kwas rycynolowy (inaczej rącznikowy – 80-85%). Stężenie każdego z pozostałych kwasów tłuszczowych – oleinowego (z grupy omega-9), linolowego (omega-6), alfa-linolenowego (omega-3), stearynowego czy palmitynowego – nie przekracza 2%.
Ma konsystencję gęstej cieczy, która jest bezbarwna (ewentualnie jasnożółta), bezsmakowa i bezzapachowa. Wykorzystuje się go w przemyśle, między innymi jako składnik lakierów, środków konserwujących skórę, uszczelniaczy, proszków do prania, wosków, uszlachetnia też paliwa silników spalinowych i pełni funkcję smarów. Olejek rycynowy stosuje też medycyna – znajduje się on wśród ingrediencji leków wykorzystywanych podczas kuracji wrzodów i atopowego zapalenia skóry, zaparć, grzybicy (w tym dróg rodnych), leiszmaniozy, a także wykorzystywanych podczas prób zwalczania nowotworów i HIV. Doskonale nadaje się do nacierania miejsc dotkniętych chorobą, masaży oraz do robienia okładów, choć można przyjmować go też doustnie (tu naturalnie obowiązuje zasada umiaru). Leczy między innymi choroby skórne, zapalenia dróg moczowo-rodnych, problemy z układem trawiennym.
Oprócz tego także kosmetyka czerpie z jego dobrodziejstw – jest składnikiem brylantyny w płynie, błyszczyków i pomadek do ust, świetnie wybiela różne kremy i balsamy. Może też posłużyć do tworzenia kosmetyków domowych.
Olej tłoczony z nasion rącznika zadba przede wszystkim o wypadające włosy, słabe pozbawione blasku, a w szczególności wysuszone słońcem, wiatrem, okryciami głowy, farbowaniem, prostowaniem i innymi zabiegami fryzjerskimi. Jak stosować olejek rycynowy na włosy? Wystarczy w regularnych odstępach czasu (na przykład raz w tygodniu) wmasowywać go w skórę głowy i poczekać przynajmniej godzinę (im dłużej, tym lepiej – warto nawet nie zmywać go przez całą noc). Po umyciu widać poprawę gołym okiem. Cebulki są świetnie ożywione, zregenerowane, więc i włosy coraz mocniejsze i bardziej miękkie, szybko też nabierają blasku, wypadają coraz rzadziej, a te nowe rosną szybciej. Olej rycynowy można zastosować też profilaktycznie – nanosić je na same końcówki, a pozostaną nierozdwojone. Przy częstym stosowaniu pamiętać należy, że olej rycynowy może przyciemniać włosy.
Warto przy okazji zadbać o rzęsy i brwi – dzięki maseczkom z czystego oleju rycynowego również i one staną się mocne i przestaną wypadać, a dodatkowo wyraźnie ściemnieją. Do aplikacji wystarczy patyczek higieniczny, jak i stara szczoteczka od tuszu do rzęs (trzeba używać go oszczędnie, by nadmiar nie dostał się do oczu). Z racji, że jest to jeden z najbardziej nabłyszczających olei, można też liczyć na zauważalny efekt połysku. Stosowanie olejku ułatwi również późniejsze rozprowadzanie tuszu do rzęs.
Zauważono również zbawienny wpływ tego specyfiku na paznokcie – odbudowuje nadwątlone komórki, wzmacnia, zapobiegając łamliwości i rozdwajaniu. Jak stosować olejek rycynowy na paznokcie? Najlepiej moczyć je w podgrzanym oleju. Po wyjęciu rąk warto pozostałość wetrzeć w dłonie, a następnie na jakiś czas założyć rękawiczki. Dzięki temu również skórki wokół paznokci staną się miękkie i podatne na zabiegi pielęgnacyjne.
Olej z nasion rącznika pospolitego można wykorzystywać w postaci niezmieszanej lub w połączeniu z innymi składnikami:
Olejek rycynowy to produkt starszy niż niejeden kraj, a jednak jego skuteczność nie pozwala, by został zapomniany. Ludzie wciąż będą do niego wracać, gdy tylko chemiczne kosmetyki do włosów znów ich rozczarują.
9 komentarzy
Bardzo lubię olejek rycynowy i służy mi w mojej pielęgnacji już od dłuższego czasu. Bardzo dobrze nawilża skórki wokół paznokci. Jest dobry na wypryski oraz dobrze działa na skórę głowy.
Pozdrawiam ;))
Jestem blondynką i po kilku zastosowaniach nie zauważyłam jakiegoś widocznego efektu przyciemnienia włosów, być może na ciemniejszych bardziej jest to widoczne.
Masz bardzo lekkie pióro 🙂 Dobrze się czyta..
Ja kupiłem olejek rycynowy rizinusol.de za nie całe 15 euro. Stosuję go na skórę głowy (przez jakieś 2 miesiące) i już widać pierwsze rezultaty – skóra jest widocznie odżywiona i pojawiają się nowe włoski. Ale razem z tym przeszedłem na dietę co pewnie też miało znaczenie.
Olej rycynowy jest toksyczny, ale stosowany zewnetrznie ma wlasciwosci lecznicze. Stosuje sie go rowniez w produkcji czekolad by przeciwdzialac rozwijaniu sie plesni i grzybow. Z zastosowaniem doustnym raczej trzeba uwazac.
henryk no to powiedziałeś co wiedziałeś ale w latach 90 olejek rycynowy i do tej pory jest stosowany doustnie przeczyszczająco
Henryku olej rycynowy nie jest toksyczny w zupełności jest bezpieczny. Ja go pije i żyje 🙂 jest na etykiecie, ze olej rucynowy jest do USTNY!!! pochodzi on z ziaren rącznika pospolitego jest w 100% naturalny, inaczej nie był by dopuszczalny w sprzedarzy aptek a z tego opisu wynika, ze nasi przodkowie go urzywali do wielu schorzeń chorobowych jak i problemów skórnych. Wiedz toksyczny nie ma prawa być jak ma być kontaktem ze skora, takie zastosowanie nie leczylo by a doprowadziło do zgonu, bo rzeczy toksyczne są trujące za zwyczaj pozdrawiam wszystkich.:)
Ja stosuje od jakiegos czasu cala serie z nanoil i rycynowy na wlosy moge w 100% polecic
Kupiłam olejek dzisiaj napiszę jakie będą efekty po miesiącu. Jestem po ciężkim przebyciu covida BA5 ,drań pozostawił po sobie dużo spustoszenia-pozdrawiam serdecznie