Mydła Aleppo – Co oferują nam Syryjczycy?

syryjskie mydła aleppo , liście laurowe, oliwka, olej laurowy

Przede wszystkim naturalny, biodegradalny produkt, lecz także połączenie nawilżających właściwości oliwy z oliwek (źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin E i F) z odkażającymi (antyseptycznymi i fungistatycznymi) właściwościami oleju laurowego. Doskonałe do walki z trądzikiem i łupieżem, wspomaga też leczenie łojotoku, egzemy, atopii czy łuszczycy. W ofercie jest wiele odmian podstawowego mydła Aleppo. Dzieli się je ze względu na procentową zawartość oleju laurowego (różnią się nieznacznie kolorem i zapachem). Wśród najpopularniejszych odmian wymienić należy:

Mydło Aleppo 17 %

17% – brązowawe, stosunkowo mocno pachnie, zawiera duży odsetek oliwy (ponad 90%), dobre dla ludzi o cerze normalnej, wrażliwej, a także – przynajmniej na początek – suchej i dojrzałej (później można zastosować na przykład 17% i zobaczyć, czy skóra jest odpowiednio nawilżona). Idealne także do mycia całego ciała. Śmiało można wykorzystywać je do walki z łuszczycą, egzemą lub łupieżem (warto sprawdzać coraz mocniejsze).

Mydło Aleppo 24 %

24% – złotawe, zawiera sporo oliwy z oliwek (ponad 70%), idealne dla cery tłustej, skłonnej do zaskórników. Jego skład oczyszcza skórę, dezynfekując ją i zabezpieczając przed przetłuszczaniem. Można też stosować je do mycia całego ciała oraz do walki z chorobami skóry.

Mydło Aleppo 40 %

40% – złote (jaśniejsze od wcześniej wymienionych), ponad połowę składu stanowi oliwa z oliwek, dobre do skóry tłustej i trądzikowej, choć polecane jest rozpoczęcie stosowania od mydła słabszego, 25%, by sprawdzić, czy nie wysusza cery. Jest też świetne do walki z uporczywym łupieżem i chorobami skóry.
Oprócz tego w sprzedaży znajdują się produkty o jeszcze wyższym odsetku oleju laurowego. Mają one głównie lecznicze zastosowanie.

Mydło Aleppo 60 %

Z najwyższym 60% stężeniem pełni przede wszystkim funkcję leczniczą. Stosując to mydło rany będą szybciej się goić, będą mniej bolące i swędzące, nie będzie tworzyć się na nich flora bakteryjna. Również w przypadku hemoroidów mycie się mydłem 70% jest bardzo wskazane – tamuje krew, zasklepia ranki, leczy, nie dopuszcza do powstawania kolejnych ran.

Mydła Aleppo są zalecane do mycia głowy. Fakt, niwelują łupież, ale często włosy są nadmiernie obciążone (zwłaszcza gdy woda jest twarda). Dlatego po umyciu konieczna będzie lekko kwaśna płukanka. Mogą ponadto być wykorzystywane podczas higieny miejsc intymnych, gdyż ich pH jest neutralne, a nie zasadowe, jak w przypadku chemicznych specyfików.

Wadą tego produktu jest cena (kilkanaście złotych za 200 g), lecz trzeba pamiętać, że jest to produkt importowany (regionalny nawet), a poza tym starcza na dość długo – średnio na 2-3 miesiące w przypadku mycia samej twarzy.

Menu