Kosmetyki Naturalne Blog – Wiedza inspirowana Naturą

Produkcja olejków zapachowych Attar znanych też z jako "Itra" lub "Ittar" (Credit: Sajjad Hussain / Stringer / Getty)

Produkcja eterycznych olejków zapachowych Attar znanych też z jako „Itra” lub „Ittar” (Credit: Sajjad Hussain / Stringer / Getty)

 

Nazwa Attar („Itra” lub „Ittar”) pochodzi z języka arabskiego i  dosłownie oznacza „zapach”. Attar pozyskuje się poprzez destylację  kwiatów (najczęściej róży), ziół, drewna, a nawet gliny. To, co czyni go wyjątkowym, na tle innych perfum to intensywność  zapachu, naturalność składników i brak rozpuszczalników czy alkoholu. Okres dojrzewania attaru może trwać od jednego do dziesięciu lat w zależności od użytych roślin i pożądanych rezultatów. Cztery kilogramy ręcznie zbieranych róż , to tylko 1 kg różanego attaru. Produkcją olejków zapachowych w Indiach  zajmują się małe rodzinne manufaktury  z miasta Kannauj w stanie Uttar Pradesh

aloes w kosmetyce

Kosmetyczne i lecznicze walory aloesu zwyczajnego

Aloes w kosmetyce jak i świadectwa zastosowań leczniczych aloesu możemy znaleźć w zabytkach piśmiennictwa, nawet na sumeryjskich glinianych tabliczkach sprzed 4 tysięcy lat. Używa się go doustnie jako środek oczyszczający, przeczyszczający i wspomagający układ trawienny (reguluje wydzielanie kwasów żołądkowych, stymuluje regenerację błony śluzowej jelit).

Aloe vera wykorzystuje się również jako środek zwiększający odporność organizmu, o przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych właściwościach. Jest  doskonałym źródłem witamin (A, B1, B2, B3, B6, B9, B12, C, E, kwasu foliowego) i minerałów (cynku, fosforu, magnezu, miedzi, potasu, wapnia, żelaza).

Nie należy jednak przesadzać z ilością przyjmowanego doustnie aloesu. Bowiem zawarte tam aloiny (najwięcej występuje w zielonej skórce) mogą mieć działanie niepożądane dla ciała. Z tych samych powodów niezalecany jest w czasie ciąży, karmienia piersią oraz dla dzieci poniżej 12 roku życia. Nie ma za to ograniczeń, jeśli chodzi o stosowanie zewnętrzne.

aloes zwyczajny
W Polsce aloes zwyczajny (łac. Aloe vera) znamy jako wieloletnią roślinę pokojową o dość dyskusyjnej urodzie. Grube, podłużne, mięsiste liście o krawędziach przypominających piłę zawierają w środku galaretowatą substancję, której skład i właściwości zasługują jednak na powszechny poklask. Co ciekawe, na ponad 200 gatunków aloesu, tylko 4 nadają się do stosowania przez ludzi. Najpopularniejszym z nich jest właśnie aloes zwyczajny.

kosmetyczne właściwości miodu
Miód ludzkość zna i ceni od zarania dziejów. Przedstawienia uli i pszczół w sztuce możemy odnaleźć nawet wśród prehistorycznych rysunków ściennych. Miód jest nie tylko słodki, ale i zdrowy – to trudne do przecenienia źródło witamin, minerałów i flawonoidów. Nie jest też tajemnicą, że kosmetyczne właściwości miodu znane i cenione były przez starożytne królowe.

zastosowania olejku ylang w aromaterapii i perfumiarstwie
Od wieków, ylang ylang doceniany za dobroczynne właściwości lecznicze i aromaterapeutyczne. Jest uważany za jeden z najsilniejszych olejków o działaniu uspokajającym. Jakie są inne zastosowania olejku Ylang Ylang?

męczennica jadalna rosnąca w naturze
Męczennica jadalna (Passiflora edulis Sims) to pnącze, które pierwotnie rosło tylko w Ameryce Południowej (Paragwaj, Argentyna, Brazylia), choć obecnie występuje w ciepłych warunkach strefy podzwrotnikowej również na innych kontynentach (Australia, Nowa Zelandia, Indie, Meksyk, Portugalia, Wyspy Szczęśliwe, Hawaje, Palestyna, RPA itp.). Jego popularna nazwa to marakuja. Jej jawajską nazwę sweet cup tłumaczy się jako „słodka filiżanka”, zaś w Paragwaju jest to kwiat narodowy.

olejek ilangowy ylangowy
Analizując skład wielu perfum (choćby sławnego N°5 Chanel) znajdziemy egzotycznie brzmiącą nazwę ylang-ylang. To olejek eteryczny wytwarzany z kwiatów jagodlinu wonnego (łac. Cananga odorata). Cóż to za niezwykły zapach, skoro upamiętniono go nawet w nazwie rośliny? A co znaczy ylang-ylang? Trudno wskazać, z jakiego języka pochodzi ta nazwa. Badacze mają kilka koncepcji. Tłumaczą ją czasem jako „dziki” lub „rzadki”.

olej z pachnotki
Olej z pachnotki wykorzystywanej w kuchni i kosmetyce pozyskiwany jest w trakcie prażenia i tłoczenia nasion Perilla frutescens. Co ciekawe – olej pozyskuje się również z liści pachnotki, lecz ma on zupełnie inny skład niż typowy olej perilla.

pachnotka zwyczajna

Pachnotka zwyczajna (Perilla frutescens) to pospolite, jednoroczne zioło, rosnące w ogrodach lub w stanie dzikim w Azji (Japonia, Chiny, Indochiny, Wietnam, Korea). Obecnie uprawiane jest również na innych kontynentach (np. w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych czy Austrii). To osiągająca niewiele ponad pół metra roślina o liściach przypominających pokrzywę i białych, niepozornych kwiatkach. Spotyka się również odmiany o większych rozmiarach. Liście mają barwę zieloną, fioletową lub zieloną z wierzchu, a fioletową od spodu.

jak zwalczyć trądzik - młoda kobieta przegląda w lustrze objawy trądziku

Jak zwalczyć trądzik? Przy łagodnych objawach wystarczy dbać o higienę, pozwolić skórze oddychać i pamiętać o odpowiedniej diecie, ale czy tylko?

rodzaje trądziku pospolitego (acne vulgaris)

Podział na podstawowe rodzaje trądziku, to trądzik niezapalny i zapalny. Sebum zgromadzone w zamkniętym mieszku włosowym przyczynia się do wzrostu bakterii Propionibacterium acnes, P. granulosum, P. avidum, które przy uszkodzeniach ścianek mieszka prowadzą do stanów zapalnych

Wydaje się, że trądzik jest najczęściej występującą chorobą ludzkiej skóry. Poszczególne rodzaje trądziku różnią się zarówno przyczynami, jak i objawami. Bywa efektem naturalnych procesów w organizmie (młodzieńczy), zaburzeń hormonalnych, reakcją na czynniki zewnętrzne (kosmetyki, wysoce komedogenne oleje, leki, bardzo wysoką temperaturę, substancje drażniące, np. chlor), a także jest skutkiem mimowolnego rozdrapywania wykwitów zapalnych (samouszkadzający). Pewne odmiany są uwarunkowane genetycznie (np. trądzik u dorosłych nie ustępuje po okresie dojrzewania ani w najbliższych latach).
Najczęściej wiąże się z nadmierną produkcją sebum w okolicach mieszków włosowych, co prowadzi do rozwoju bakterii oraz stanów zapalnych.

mydło domowej roboty

Mydło domowej roboty ? Dlaczego nie. Kup bazę mydlaną, a cała reszta: kształt, kolor, zapach, właściwości zależą od Twojej inwencji twórczej.

Roznosi nas energia i wena twórcza domaga się realizacji. Plan jest prosty – zrobić mydło domowej roboty. Naturalne, stanowiące unikatową mieszankę zapachową, idealnie dostosowane dla nas lub naszych bliskich. Zaglądamy na strony z przepisami, a tam lista środków ostrożności długa jak nasze ramię i stwierdzenia typu: „to długotrwały proces”, „zachowaj szczególną ostrożność”, „ściśle trzymaj się receptury”, „trzeba uważać, by się nie poparzyć”. Brzmi znajomo? Pierwsza myśl: to już lepiej poszukać w Internecie adresu najbliższej mydlarni. Tam znajdziemy unikatowe produkty, choć oczywiście w mniejszym stopniu dostosowane do naszych potrzeb.

Menu